Ορφέας Ν. Σκοπού- Α.Ε. Κομοτηνής 78-51

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Βαριά ήττα υπέστη το τμήμα μπάσκετ της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής από τον σαφώς ανώτερο Ορφέα Νέου Σκοπού, ο οποίος «σφραγίζει» το εισιτήριο για την Γ΄ Εθνική.  Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να μπει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης σχεδόν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Η Α.Ε. Κομοτηνής, που ξεκίνησε με τους Μουράτ, Σκεμπή, Ποτόλια, Βαχαρίδη, Κοτσαρίδη άντεξε ουστιαστικά στα πρώτα πέντα λεπτά του εναρκτήριου δεκαλέπτου. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της (21-10, 3:07) απλοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τα πράγματα στο παρκέ (23-12 σκορ πρώτης περιόδου). Παρά τις συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα, η Α.Ε. Κομοτηνής δεν μπορούσε να προβάλλει αντίσταση απέναντι στον Σκοπό που έβρισκε από όλους τους παίχτες του λύσεις, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα, πέραν του Πεχλιβάνη, τους Ντίκογλου, Τεβετζίδη.Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας δυνατή και αποτελεσματική άμυνα βρέθηκαν στο +19 (39-20).

Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 59-35 ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (69-39, 6:21) ενώ στο τέλος φυσιολογικά ήρθε το τελικό 78-51.

Διαιτητές: Νέδογλου – Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 23-12, 39-20 (ημ.), 59-35, 78-51

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 23 (6), Ντίκογλου 9, Καβαργύρης 8, Σουλούγκας 9 (1), Κατσικάς 8, Καδής 6 (1), Χατζηπέτρου 2, Τεβετζίδης 11 (1), Ιωσηφίδης, Γκουτζιομήτρος, Κουτσιαντζής, Χαμάλης.

Α.Ε. Κομοτηνής (Παπουής): Χριστοφόρου 4, Πισμίσης 1, Ποτόλιας 12 (3), Σκεμπής 9 (1), Μουράτ-Τσαούς 6 (2), Κοτζαρίδης 4, Μπακιρτζής 1, Σιμάκης 11, Βαχαρίδης 1, Παπακωνσταντίνου 2, Αποστόλου, Τερζίδης.