Α.Ε. Κομοτηνής – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (League Cup «Νίκος Σαμαράς»)

Untitled-6 copy

Την νίκη απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης πήρε η ΑΕ Κομοτηνής με 3-1 σετ για την 2η αγωνιστική του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας (1-5, 3-8) με την ομάδα της Κομοτηνής να ροκανίζει σταδιακά την διαφορά και να φτάνει σε απόσταση αναπνοής (17-18) . Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μουστακίδη αντέδρασε και πήρε ξανά τα ηνία με 18-21 με την ομάδα του Κρεουζη να αντιδρά, να ισοφαρίζει και με κόντρα επίθεση του Ρενάν να παίρνει το πρώτο σετ με 26-24

Ο Εθνικός μπήκε φουριοζος και στο δεύτερο σετ προηγούμενος με 4-7 και 7-9 αλλά το σέρβις του Ανέστη Δαλακούρα γύρισε το σκορ σε 11-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γυρνωντας πάλι το σκορ σε 14-16 αλλά οι παίχτες του Κρεουζη δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα . Με αιχμή του δόρατος τον Ρενάν πήραν εκ νέου το προβάδισμα και τελικώς το σετ με 25-22

Η ομάδα της Κομοτηνής είχε τα ηνία μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ , καθώς έφτασε να προηγείται με 13-9 και 16-14 δείχνοντας πως έχει το μομεντουμ του αγώνα. Παρόλα αυτά ο Εθνικός δεν είπε την τελευταία του λέξη και με πρωταγωνιστές τους Ριζόπουλο και Γκμιτροβιτς έκανε την ανατροπή κατακτώντας το σετ με 21-25

Το τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του όταν ο Πάουλο με ένα σερί από την γραμμή του σέρβις έδωσε προβάδισμα με 18-14 το οποίο διατηρούσε ο Μουράνγκουα με δικές του φάσεις, ξεσηκώνοντας το κοινό της πόλης. Το άστοχο σερβίς του Γκτμιτροβιτς διαμόρφωσε το 25-20 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Κομοτηνής με 3-1 Σετ.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20) σε 110΄.

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 21 (14/19 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 36% άριστες), Νουράνγκουα 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 57% υπ. – 21% άριστες), Μπανιώτης (λ), Καβαρατζής.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 32 (26/44 επ., 6 άσσοι), Φρίσεν 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 34% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στίγγας, Ριζόπουλος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ. – 63% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 43% υπ. – 30% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1 άσσος ,1 μπλοκ).