ΑΕ Κομοτηνής – ΑΟ Κηφισιάς 1-3

aek kifisia

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του το τμήμα βόλεϊ της Α.Ε. Κομοτηνής που ηττήθηκε από την ομάδα της Κηφισιάς με 1-3.

Η ομάδα μας , που παρουσιάστηκε με νέο πρόσωπο καθώς αγωνίστηκε ο Τσαδήμας ως λίμπερο ενώ από το τρίτο σετ ντεμπούτο έκανε ο Φέρελ, η παρουσία των οποίων άφησε αισιόδοξα μηνύματα. Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-13 για να ισοφαρίσει με σερί πόντων από το σερβίς ο Μουράγκουα ενώ νοκ-άουτ τέθηκε ο Ρουμελιωτάκης, ο οποίος στάθηκε άτυχος και αποχώρησε τραυματίας. Παρόλα αυτά στα κρίσιμα σημεία,οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα καίρια σημεία και πήραν το σετ με 22-25.

Κλειστό ήταν και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η Κομοτηνή ξέφυγε μόνο 9-6, αλλά η Κηφισιά με τον Σπυριούνη επέστρεψε και ισοφάρισε 10-10. Στο 20-20 ο Χαντ με εντυπωσιακό σερβί σε κόντρα επιθέσεις έκανε τη διαφορά και το 22-20 και το σετ τελείωσε με δύο εντυπωσιακούς πόντους του Κυριάκου Σπυριούνη που με μπλοκ και επίθεση έκανε το 25-22 και το 0-2 σετ.

Ο αγώνας στο 3ο και στο 4ο σετ είχε φοβερές ανατροπές. Στο 3ο σετ το 14-10 για την Κηφισιά ανατράπηκε σε 17-14 για την Κομοτηνή με το σερβίς του Φέρελ να χαλάει την υποδοχή των Φιλοξενούμενων και στο 4ο σετ το 13-12 για την Κομοτηνή με το σερβίς του Χαντ έγινε 20-13 για την Κηφισιά. Αυτό ήταν το σημείο που έκρινε την αναμέτρηση, καθώς  σε μία περιστροφή στο 4ο σετ η ομάδα μας με το λάθος του Λόπαρ προηγήθηκε 13-12, ο Χαντ ισοφάρισε 13-13 και με φοβερό σερβίς του Καναδού διαγωνίου διαλύθηκε η υποδοχή των γηπεδούχων. Με συνολικό σερί 8-0 η Κηφισιά έφτασε στο 20-13 και ο αγώνας έκλεισε με πόντο του Λόπαρ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής.