Α.Ε. Κομοτηνής – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

aekvolley2

H Αθλητική Ένωση Κομοτηνής, παρότι πραγματοποίησε υπερπροσπάθεια τελικώς γνώρισε την ήττα με 1-3 και έτσι πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο Εθνικός με νίκη την Τετάρτη ολοκληρώνει την σειρά των αγώνων για τα Play-Out.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη παρουσιάστηκε ψυχωμένη και με αιχμή του δόρατος τον Ρουσλάν Σεφτσόφ ήταν κοντά στην κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες και σε μεγάλο βαθμό έπαιξε μία εσφαλμένη υπόδειξη των διαιτητών, που αποδείχθηκε πως έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Στη συνέχεια, οι αθλητές της ομάδας μας ήταν καταιγιστικοί κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-13 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο τρίτο σετ για ακόμα μία φορά οι λεπτομέρειες έκριναν την έκβαση του, φτάνοντας στο 23-25 υπέρ του Εθνικού ενώ στο τέταρτο σετ η ομάδα μας «ξέμεινε» από ψυχικές δυνάμεις, γνωρίζοντας τελικώς την ήττα με 3-1.

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής προήλθαν: 8 άσσοι, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσο1, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-13, 23-25, 21-25) σε 95΄.

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9π. (5/13επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 75%υπ., 33%αρ.), Μαρούλης 3 (2/3, 1 άσσος), Φερέλ 9 (5/10, 4 μπλοκ), Μπουφίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Σβετσόβ 25 (18/46, 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 15 (12/30, 68%υπ., 32%αρ.) / Τσαδήμας (λ. – 44%υπ., 22%αρ.), Ανδρεάδης, Γκόνας, Καραβατζής, Μπανιώτης.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4π., (3/4επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 4 (4/8, 50%υπ., 12%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/39, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 5 (4/6επ., 1 άσσος), Στίγγας 18 (12/18, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/13υπ., 47%υπ., 21%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 79%π., 34%αρ.), Νικολακάκης 11 (11/21, 55%υπ., 32%αρ.), Χρηστουηλίας, Βλαχόπουλος.